Predstavnici Novoformiranog saveta SNS za prirodne resurse i zaštitu životne sredine povodom Evropskog dana parkova predstavili su projekat zaštite drveća park šume na Pećini iznoseci naučne podatke elaborata o zdravstvenom stanju stabala na osnovu kojih će ovaj park u narednom periodu biti uređen a drveće zaštićeno.
Dragutin Kuzmanović predsednik Saveta SNS za prirodne resurse i zaštitu životne sredine istakao je njihovu podršku naporima gradske uprave na očuvanju svih parkova i zelenih površina u gradu a posebno parka na Pećini:
Što se tiče prvog pošumljavanja Elaborat o zdravstvenom stanju stabala rade profesori sa Šumarskog fakulteta, katedre za zaštitu šuma. Pre pošumljavanja, deo stabala će morati da se ukloni, nekima će morati da se odstrani težište, a kod određenog broja će se raditi samo dekorativno uređivanje. Preko 20 godina niko se nije bavio Pećinom. Došli smo do toga da su stabla stara, a njihov fitopatološki i entimološki proces je katastrofalan. Sa JKP „Vidrak“ je naparvljen dogovor da oni održavaju deo parka „Pećina“, dok će rekonstrukcija parka biti regulisana preko javne nabavke. Firma koja dobije taj posao moraće da poštuje elaborat koji potpisuju profesori Šumarskog fakulteta, rekao je Dragutin Kuzmanović, direktor JP „Agrorazvoj-valjevske doline“i predsednik Saveta SNS za prirodne resurse i zaštitu životne sredine.
Zanemarivanje zdravstvenog stanja stabala dovelo je pada dva stabla koja na svu srecu nisu nikoga povredila. Razlog za to su gljivična oboljenja korena stabla, pa tako naizgled zdravo deblo pod jakim naletom vetra padne, kaže Biljana Pavlović, član saveta.
Obilaskom dela parka Pećina, utvrđen je veliki broj bolesnih stabala lišćara i četinara. Uzorci obolelih delova grana i kore prosleđeni su fitopatološkoj laboratoriji Šumarskog fakulteta. Na osnovu dobijenih rezultata može se zaključiti da su prouzrokovači fitopatogene gljive koje prouzrokuju razne vrste truleži. Tako je došlo do pada stabla prošlog leta, kada je pričinjena materijalna šteta, a srećom nije niko povređen, istakla je Biljana Pavlović, doktor biotehničkih nauka i član Saveta povereništva SNS za prirodne resurse i zaštitu životne sredine.
Sva stabla u parku kojih ima 1200, svrstana su u četri kategorije prema oštećenjima i prema tome biće preduzete mere zastite drveca.
U prve dve kategorije spadaju sva stabla koja su dosta obolela, u trećoj su ona sa mehaničkim oštećenjima i u četvrtoj zdrava stabla. Stabla iz prve i druge kategorije će se uklanjati bez izuzetka, dok će su trećoj raditi orezivanje oštećenih delova. Pri tom će se pratiti zdravstveno stanje svih stabala. Predviđeno je da se poseče 500 stabala, kazala je Biljana Pavlović.
Logično pitanje novinara bilo je zapravo zasto se nije na vreme uradio elaborat kao što je to sada urađeno.
Agrorazvoj održava šume Valjeva, pored ostalog i park Pećina. Do sada je bio problem ad se on unese u osnovu gazdovanja šumama grada Valjeva. Taj problem je rešen u Ministarstvu poljoprivrede potpisivanjem osnovnog akta o šumskim povrđšinama grada Valjeva. Sada se zna da i par Pećina ulazi u okvire tog plana. Suština je da je formiran Savet za prirodne resurse i zaštitu životne sredine koji će pratiti, rekao je Dragutin Kuzmanović..
Kuzmanović je ustvrdio da će revitalizacija parka biti urađena u što skorijem roku i da će uz secu istovremeno biti izvršeno i pošumljavanje parka. Sličan problem je i sa stablima na Divčibarama koja će takođe biti u fokusu saveta povereništva SNS u Valjevu za prirodne resurse i zaštitu životne sredine kao i sve druge površine na kojima je zasađeno drveće
Comments powered by CComment