U doba korone o mentalnom zdravlju treba više i češće da govorimo ljudima, zbog opšte zbrke u informacijama koje stižu vezano za novi virus korona, naglašava psiholog u Domu zdravlja Valjevo, Živana Pantić. Epidemija je žestoko promenila oblike našeg ponašanja.

U potpunosti su se promenili svi naši planovi. Svakako ne treba da očekujemo da ćemo se jednog dana vratiti starom, uobičajenom ritmu, već treba da se trudimo da se prilagodimo novim okolnostima.

Došla su vremena kada moramo da svoja ponašanja i navike prilagodimo i budemo odgovorni u skladu sa zahtevima koje postavlja ova bolest o kojoj ne znamo mnogo, ali svaki dan saznajemo mnogo više. Najpre, naša česta susretanja sa poznanicima, drugovima, prijateljima su morala da se redukuju i to će po mom mišljenju morati da se svede na minimalan broj susreta sa izabranim malim brojem ljudi i da to bude na distanci u nekom kratkom vremenskom periodu. Ja verujem u našu pamet i potrebu da se adaptiramo, da rešavamo životne probleme i uspevamo da se prilagodimo nastaloj situaciji i nađemo najbolji mogući način da opstanemo i da živimo zadovoljni sobom. Kada ste u prostoru koji je ograničen, bavite se finim sitnim poslovima koji će zaposliti vaš mozak i potrošiti vaše vreme. Slikajte, ukrštajte reči, popunjavajte sudoku, pročitajte knjigu, analizirajte pesmu. Bavite se sobom, to je lep posao, poručuje Živana Pantić.

Na početku epidemije, kada je uvođen policijski čas i na snazi bila zabrana okupljanja, veliki deo dana provodili smo u svojim domovima. To je uticalo i na decu, a za roditelje je glavno pitanje bilo kako da ih adaptiraju na novonastalu situaciju.

Pojedini roditelji su u strogoj izolaciji držali svoju decu, ne dajući im mogućnost ni da šetaju, ni da se susreću sa drugima, da pozdravljaju prijatelje, pa su pronalazili razne načine za komunikaciju koja jeste nužnost svakog ljudskog bića. Vidovi komunikacije putem društvenih mreža nisu baš poželjni da budu toliko prisutni u dečijem uzrastu i da to bude jedini način zabave i organizacije radnog dana. Savetujem roditeljima da sa svojom decom dobro organizuju dan, da naprave dnevni plan, koji se sastoji od malih, zanimljivih aktivnosti, koje deca ili samostalno sprovode ili zajedno sa roditeljima. To je i prilika da uspostavimo nove emotivne odnose sa bliskim ljudima, da ih bolje upoznamo, da prepoznamo talente dece, jer to i jeste uloga roditelja, kaže psiholog.

Podeli članak na društvene mreže

Comments powered by CComment