Kada imate ideju i želju da nešto uradite i promenite u svakodnevici na poslu, onda obično i uspete u njenoj realizaciji. Tako je profesorka i doktor geografije Vesna Matić u kabinetu istorije i geografije u Ekonomskoj školi u Valjevu u nameri da predmet koji predaje učini prijemčivijim đacima, poželela da u toj prostoriji, na neki način, budu prisutna i prirodna i druga dobra zemlje Srbije.
U tome su joj pomogli i učenici i kolega Nikola Romanović koji predaje likovnu umetnost:
Smišljajući na koji način možemo da ovu učionicu učinimo drugačijom, pozitivnom I edukativnom, došli smo na ideju da je oslikamo. Zašto? Zato što sam videla na koji način učitelji u osnovnim školama dekorišu učionice. Jasno mi je bilo da to ne treba da bude preterano. U saradnji sa kolegom Nikolom Romanovićem koji predaje likovno i učenicima, realizovano je sve ovo što vidite. Nastojali smo da unesemo boje I simboliku. Šljive iznad karte Srbije su simbol Srbije. Htela sam da deci objasnimo da ona nije tu zato što se to nekome sviđa, već da ona ima svoje značenje od kolevke pa do groba. Malinu smo izabrali kao simbol valjevskog kraja. Od istorijskih simbola izabrali smo Natalijinu ramondu, koju svi stavljamo na rever tokom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu, a u stvari je biljka feniks koja uvek nanovo iznikne. Valjevski kraj je predstavljen I kroz niz postera ovdašnjih majstora fotografije. Postaviće se I zastava I grb Srbije, rekla je profesor dr Vesna Matić.
Vesna Matić je, pored đaka i kolege Romanovića imala i podršku rukovodstva Ekonomske škole u oplemenjivanju ambijenta kabineta istorije i geografije. Namera joj je i da se zamene stolovi i stolice, kako bi čitava prostorija zasijala novim sjajem. A na đacima je, da kako kaže profesorka, zalivaju svoje znanje redovnim učenjem i obogate pre svega sebe, pa onda i grad i zemlju u kojima žive.
Comments powered by CComment