Samostalni odbornik u Skupštini grada i aktivista Udruženja građana Lokalni front Va, Ljubomir Radović je pre više od mesec dana pismenim putem postavio pitanje organima grada vezano za istraživanja nalazišta litijuma i bora u Valjevu i okolini.

Kako odgovor još uvek nije dobio, kako je rekao na konferenciji za medije, ima slobodu da razmotri moguće razloge za nečinjenje nadležnih organa.

Najpre, i ono što je najmanje verovatno je da je moje pitanje zalutalo negde u lavirintima Karađorđeve 64. Odmah ću eliminisati mogućnost da organi grada nemaju nikakva saznanja o temi na koju se pitanje odnosilo. Da je tako, bilo bi dovoljno da u roku od dva ili tri dana dobijem odgovor u dve ili tri reči. Na žalost, ostaje mi samo poslednje moguće objašnjenje: organi grada ćutanjem pokušavaju da od građana prikriju činjenice o potencijalnim katastrofalnim posledicama po životnu sredinu do kojih bi moglo doći ostvarivanjem planova za eksploataciju litijuma i bora u neposrednoj blizini grada. Postoji još argumenata koji potkrepljuju ovu tvrdnju. Na javnoj raspravi je Nacrt izveštaja o strateškoj proceni uticaja prostornog plana do 2035. godine na životnu sredinu i već na strani 12 naglašava se da je razvoj sektora rudarstva baziran na svetski značajnim sirovinsko-resursnim i ekonomskim potencijalima litijuma. Dalje piše: do 2025. pokrenuće se i ekonomski najznačajnija za Republiku, eksploatacija litijuma u jadarskom basenu, rekao je Radović na konferenciji za medije.

Radović je istakao da Lokalni front Va ima dobru saradnju sa udruženima u dolini Jadra, koji su se otvoreno suprotstavili mogućem potencijalnom uništavanju životne sredine, a informacije koje dobijaju od njih i drugih ljudi iz naše zemlje, podstakli su ih da se bave ovim pitanjem.

Meni je sada sasvim očigledno da su neke po zlu poznate multinacionalne kompanije obezbedile sebi pokrovitelje u Srbiji. Cena tog pokroviteljstva u dolarima verovatno nikada neće biti poznata. Neko će brojati dolare, nama ostaje da brojimo bolesne i mrtve. Zašto ovo govorim? U pomenutom Nacrtu, na strani 46, nabrajaju se područja u Srbiji po stepenu zagađenosti. U ovoj tabeli naš grad već sada i zvanično ima počasno mesto u prvoj grupi kao područje zagađene i degradirane životne sredine, istakao je Radović.

U izveštajima Agencije za zaštitu životne sredine od 2012. do 2018. godine Valjevo je u zoni prekomerno zagađenog vazduha.

Kada na ovo dodamo i laži direktora Agencije Filipa Radovića, da je Valjevo dobilo mobilnu stanicu za merenje zagađenja vazduha, dobijamo kompletnu sliku o partijskim kadrovima čiji je posao da građane Srbije, a posebno građane Valjeva uljuljkaju bajkama o smanjenju zagađenja. Iz Nacrta prostornog plana, dakle, vidimo da je posao završen. Valjevo više nije grad sa zagađenim vazduhom. Bravo! – poručuje Ljubomir Radović.

Pored ovog, Radović postavlja i pitanje vezano za sumnje koje su se pojavile u javnosti da su Skupština i prvi službenici organa grada Valjeva zapravo samo maske i da u senci postoje likovi koji odlučuju o sudbini Valjevaca. Zato zahteva da se dokaže da to nije tačno. Osvrnuo se i na sporan način raspodele sredstava medijima, jer se i ove godine ponavlja praksa da građani Valjeva finansiraju medije širom zemlje.

Podeli članak na društvene mreže

Comments powered by CComment