Poslednjih mesec dana, građani Loznice i okolnih mesta organizuju protestne skupove zbog najave početka radova eksploatacije i prerade minerala jadarita.
O tom mineralu se u Srbiji intenzivnije priča od 2004. godine, kada je kompanija Rio Tinto počela sa istraživanjem u ležištu „Jadra“ jer su zaključili da on sadrži visokovalitetne rude litijum i bor. S obzirom da se najavljuje da bi regulacija saobraćajnice Valjevo – Loznica u dužini od 13,4km, biti ta koja će obezbeđivati infratrukturu rudniku Rio Tinta, ali i da eksploatacija ruda sa tog područja može da zagadi čitavo područje Zapadne Srbije pozvali smo u Jutarnji program predsednika Podrinjskog Antikorupcijskog Tima PAKT Miroslava Mijatovića.
Mada nismo zvanična ekološka organizacija, jer smo se više bavili kontrolom finasija i javne potrošnje, u poslednje tri godine smo dosta pažnje posvetili korupciji u zaštiti životne sredine. Poznato je da će biti potrebno 15 milijardi evra da se prilagodimo evropskim standardima u zaštiti životne sredine i zato nam je zadatak da državi ukažemo gde su koruptivni rizici i gde odlazi veliki novac, jer ćemo u narednom periodu dobiti novac za zaštitu životne sredine. Konkretno, što se tiče litijuma i čitavog kraja Zapadne Srbije, imamo informacije da su se istraživanja radila ne samo u dolini Jadra, već i na području Valjeva, pa sve do Kragujevca, ali da to nije radio Rio Tinto, već neka druga firma. Takođe smo saznali da država zna za postojanje litijuma u Jadru još od 1984. kada je na planinama Iverak i Cer istraživan uranijuma. Poslednjih godina Rio Tinto nam je prezentovao šta namerava da radi, ali nisu nam davali konkretne podatke, već su se pozivali na poslovnu tajnu, jer oni po prvi put rade preradu litijuma iz jadarita. Građani nisu pitani da li građani žele tu rudnik. Mi smo predlagali da se uradi referendum o izjašnjavanju građana. Ispitivanjima novčanih tokova, ustanovili smo da su sarađivali sa Rudarsko-geološkim fakultetom, Mašinskim i Građevinskim fakultetom, kao i ZZJZ u Šapcu i Beogradu, kao i sa Zavodom za zaštitu spomenika. Od fakulteta nismo dobili informacije, ali us nas informacije iz navedenih ZZJZ saznali da u vodotokovima već postoje brojni teški elementi , rekao je Miroslav Mijatović.
U izjavama zvaničnika firme „Rio Sava“ ćerke firme „Rio Tinto“ u Srbiji, datim nedavno RTS-u se kaže da podzemna eksploatacija i izgradnja industrijskog postrojenja za metalurško-tehnološku preradu neće narušavati životnu sredinu tog dela Srbije, te da su oni spremni da pregovaraju sa građanima i njihovim udruženjima, kao i stručnjakom koga građani predlože iz te oblasti. Mijatović kaže da oni jesu razgovarali sa njima, ali da za sada nema argumentovanih odgovora na sve nedoumice i strahove koje stanovnici Loznice i oklnih sela imaju . Oni strahuju za svoja polja, voćnjake i bašte, ali i za stoku. Nalazi štetnih hemijskih elemenata u rečnim vodotokovima i nepostojanje dokumenata o dozvoljenim maksimalnim vrednostima tih materija u prirodi dodatno obeshrabruju.
Mijatović naglašava da je zaštita životne sredine među osnovnim patriotskim dužnostima svakog građanina koji misli na svoje potomstvo.
Comments powered by CComment