U valjevskom Domu zdravlja na neodređeno vreme zaposleno je 150 medicinskih sestara, a po hitnom postupku tokom vanrednog stanja zaposleno je još 30. Prethodnih desetak godina Dan sestrinstva obeležavali su tradicionalno, kulturno-umetničkim programom i dodelom priznanja onima koji su se tokom godine radom istakli i zaslužili da budu nagrađeni.
Ove godine za Međunarodni dan sestrinstva izostaju druženje i slavlje.
Ovo je prilika da svim sestrama u celoj Srbiji i sestrama u Domu zdravlja u Valjevu čestitam ovaj dan, jer su prilike ove godine drugačije. Bilo bi teško izdvojiti neku sestru koju bismo nagradili, jer su sve dale doprinos u lečenju pacijenata i borbi protiv epidemije, kaže glavna sestra u Domu zdravlja u Valjevu Gordana Simić.
U poslednja dva meseca značaj medicinskih sestara je uočljiviji, jer su pokazale požrtvovanost, humanost i ljubav prema svom poslu, sve ono što možda poslednjih godina nismo primetili, dodaje ona.
Epidemija korona virusa je i u zdravstvenim ustanovama dosta toga izmenila i kako glavna sestra valjevskog Doma zdravlja kaže, na početku jeste bilo dosta teško.
Bilo je teško, dosta nedorečenosti. I ako mi zdravstveni radnici znamo kako treba da se štitimo, možda nismo u prvi mah prihvatili tako i nismo shvatili ozbiljnost situacije. Naravno, trebalo je organizovati posao u svakoj službi na drugačiji način, nego uobičajeno.
Kovid ambulanta je radila 24 sata, pedijatrija je takođe radila kao kovid ambulanta, ginekologija je radila ograničeno, hitna služba svakodnevno je učestvovala u pregledima i transportu najčešće teških pacijenata. Mlada ekipa koja je radila i i dalje radi testove, priča glavna sestra, dodajući da je u prethodna dva meseca mali broj zaposlenih bio na bolovanju. Samo je na početku nekoliko zdravstvenih radnika koji su bili u kontaktu sa kovid pozitivnim osobama bilo u izolaciji.
Comments powered by CComment