U Beogradu je održan prvi sastanak predstavnika sindikata, Unije poslodavaca i Vlade Srbije na kome se govorilo o zahtevima za povećanje minimalne cene rada. O tome je za TV VA PLUS u fono izveštaju, govorila Ranka Savić, predsednica ASNS.
Realno, nije se moglo ni očekivati da se izađe sa nekom konkretnijom vizijom o minimalnoj ceni rada. Ja sam potpuno uverena da će i drugi i treći sastanak proteći upravo ovako, bez dogovora. Kada imate situaciju gde sindikati traže izjednačavanje minimalne cene rada sa minimalnom potrošačkom korpom i poslodavce koji kažu da ne treba da dođe do povećanja minimalne cene rada, onda nije za očekivati da će dogovor biti postignut. Ja sam potpuno uverena da će tako i biti i da će 15.septembra izaći predsednik Republike ili ministar finansija i saopštititi sudbinu minimalne cene rada za narednu godinu. Ovogodišnji pregovori se održavaju u izuzetno teškoj ekonomskoj situaciji izazvanoj pandemijom korona virusa, padom privredne aktivnosti i BDP-a, kao i svim ostalim negativnim parametrima koji u suštini i određuju visinu minimalne cene rada. Zato je ASNS predložio da se odlože pregovori oko minimalne cene rada, jer Vlada još uvek nije formirana. Realno, ovo je Vlada u ostavci, pa je pitanje kakve ona ima ingerencije da ona pregovara o minimalnoj ceni rada.Sa druge strane tražili smo i da se Vladi da 100 dana rada za utvrđivanje ekonomskih parametara, kakva su očekivanja za narednu godinu, te da se tek posle toga pregovara o minimalnoj ceni rada. Ovo argumentujem uverenjem da se minimalna cena rada ove godine neće povećati. Ako do toga i dođe, ono će biti simbolično , smatra Ranka Savić.
Zbog toga je ASNS i tražio moratorijum, kako bi se dala realna mogućnost da se ta zarada zaista poveća. Lepo je to što sindikati traže da to bude 37.000 dinara , ali ja sam duboko ubeđena da se tu neće ništa promeniti, tvrdi Ranka Savić. ASNS je to zaključio na osnovu razgovora sa radnicima, sa poslodavcima, i sa predstavnicima Vlade. A da li su predstavnici ASNS-a ipak prisustvovali prvom sastanku sazvanom povodom zahteva za povećanje minimalne cene rada:
Ne, nismo. Tu su samo bili UGS Nezavisnost i Savez Samostalnih Sindikata Srbije. Tu je istovremeno i onaj višedecenijski problem oko utvrđivanja reprezentativnosti sindikata koja se u Srbiji nije dokazivala 15 godina, a po Zakonu o radu to treba činiti na svake tri godine. Mislim da to govori samo po sebi i ukazuje da nikakav dogovor neće biti postignut jer će ova dva sindikata insistirati na minimalcu od 37.000 dinara, čime će imati opravdanje pred svojim članstvom, a Vlada i poslodavci to neće prihvatititi. Na kraju će Vlada presuditi, pa će biti “nikom ništa” što je scenario koji se ponavlja već duži niz godina, kazala je predsednica ASNS Ranka Savić.
Comments powered by CComment